IFAHR Statistics

Top 10 Jockeys For The Year 2020

Total 209 jockeys

Slno Name Country Races Prize Money 1st 2nd 3rd 4th 5th
1 Ronan Thomas
47 465050 17 11 5 3 2
2 Richard Mullen
94 280047 12 9 8 9 7
3 Mr Myrzabek A. Kappushev
28 5268.32 12 3 4 3 2
4 Tadhg O'Shea
97 618671 11 11 7 9 7
5 Mr Kuban Kushubakov
16 11565.2 10 1 1
6 Fabrice Veron
77 292787 9 9 14 5 3
7 Szczepan Mazur
81 203277 8 8 9 13 6
8 Mr Julien Auge
16 69058 8 2 1 1
9 Connor Beasley
68 177455 7 7 3 6 7
10 Mr. Fakher Bakour
8 1618.25 7 1
11 Tomas Lukasek
41 146868 6 8 5 6 2
12 Antonio Fresu
75 145519 6 4 7 8 10
13 Mr I.M. Pshukov
16 3289.67 6 4 3 2
14 Faleh Bughanaim
44 165083 5 5 10 1 6
15 Bernardo Pinheiro
85 106480 5 5 4 7 4
16 Soufiane Saadi
38 331586 5 3 3 4
17 Sam Hitchcott
44 69984.3 5 1 5 2 6
18 Elione Chaves
53 60667.7 5 1 1 6
19 Fernando Jara
53 109305 4 7 2 2 4
20 Sean Kirrane
28 67294.4 4 5 1 4 3
21 Mr G.M. Guseinov
18 1061.93 4 5 1 3 2
22 Mr Henriques Chavez Elione
8 14426.4 4 1 1
23 Meteb Ali Al-Marri* (-5kg)
35 47375.6 4 3 7 3
24 Mr Mirbek Zh. Mamurov
17 4044.25 3 5 6 1
25 Sandro Paiva
66 53698.6 3 5 1 1 1
26 JP Guillambert
33 55875.2 3 4 3 3 5
27 Mr. Mohammad Yaman Alalabie
11 1459.29 3 3 5
28 Ryan Curatolo
28 92992.1 3 3 3 2 3
29 Saif Al Balushi
47 72062.8 3 2 4 6 5
30 Harry Bentley
22 109408 3 2 3 5 1
31 Patrick Cosgrave
34 243099 3 1 3 2 2
32 Mr. Mohammad Hamaya
4 722.7 3 1
33 Mr. Molhem Khamis
10 1412.62 2 7 1
34 Mr Yuri Yu. Tikhonov
22 2914.45 2 6 2 4 3
35 Jim Crowley
17 173591 2 4 2 2 2
36 Mr Olivier Peslier
10 29403 2 4 1
37 Mr Ioritz Mendizabal
14 73050 2 3 2 1 1
38 Brett Doyle
24 31715.4 2 1 2 2
39 Antoine Werle
11 21550 2 1 1 1 1
40 Maxime Guyon
6 662386 2 1 1 1
41 Leo Salles
4 16951.5 2 2
42 Theo Bachelot
23 78167.2 1 5 6 3 2
43 Jesus Rosales
60 47071.9 1 3 5 4 1
44 Al Moatasem Al Balushi
31 32546.8 1 3 2 1 1
45 Mr. Esam Al kurdie
6 766.31 1 3 2
46 Mr M.V. Simankin
10 2357.61 1 3 2 2
47 Royston Ffrench
54 28561 1 2 2
48 Mr A.N. Andreev
5 3152.93 1 2 1 1
49 ms Josephine Ingvarsson
4 7860.08 1 2 1
50 Anas Al Seyabi
27 32671.6 1 2 3 3
51 Mr E.I. Bikbaev
10 1430.38 1 2 1 2
52 Mr D.D. Sukhanov
3 1236.3 1 2
53 Mr Jean-Bernard Eyquem
12 23550 1 1 3 3 3
54 Mr M. Gasanov
14 789.86 1 1 3 3 2
55 Mr Artem A. Paduchev
10 307.35 1 1 2 2 2
56 Mr Ilgiz R. Saitgaleev
10 668.56 1 1 2 1 1
57 Mr Serge G. Nikolkin
6 2070.09 1 1 2 1
58 Fredrik Janetzky
7 11134.6 1 1 2 1
59 Dane O'Neill
13 19611.2 1 1 2
60 Marco Casamento
22 14296.6 1 1 1 2 3
61 Mr A. Crastus
7 20550 1 1 1 2
62 Martin Rodriguez
5 6226.44 1 1 1 1 1
63 Gary Sanchez* (-5kg)
18 10730.5 1 1 1 1
64 Joanna Grzybowska
13 19317.8 1 1 1 1
65 Harry Bentley
11 18046.3 1 1 2 1
66 Alexander Reznikov
17 13185 1 1 2
67 Eduardo Pedroza
27 40439.7 1 4 1 1
68 Mr Hamzat Sh. Ulubaev
6 688.23 1 3 1
69 Shakir Al Balushi
8 38757.9 1 3
70 Mr. Majed Al Hussin
3 378.53 1 2
71 Adam McLean
16 8925.31 1 1 1
72 Saleh Salem Al-Marri (-5kg)
17 14603.4 1 1 5
73 Abdul Aziz Al Balushi
14 12935.6 1 1 1
74 Mr Dzhubey T. Avidzba
2 1150.05 1 1
75 PA Graberg
6 4472.37 1 2 2
76 Mr Alexander V. Ivanskoi
4 646.91 1 1 1
77 Mr Jose carlos Lopera
3 2178.85 1 1
78 Mr A.S. Kozlov
2 718.78 1 1
79 Mr Stanislav Nikolkin
4 1006.3 1 1
80 Cristophe Soumillon
1 127986 1
81 JB Eyquem
1 14615.3 1
82 Mr. Khalid Hamoud
1 218 1
83 Mr. Majed Alali
1 218 1
84 Mr. Nizar Moubayed
1 210.29 1
85 Noel Garbutt
48 24355.1 4 6 4
86 Luca Maniezzi
17 18448.9 3 1 1 3
87 Mr. Mojhem Al Daabo
8 774.02 2 6
88 Mr T.M. Guseinov
10 366.58 2 2 2 3
89 Ms Fabienne De Geer
6 2795.7 2 1 2 1
90 Mr Jerome Cabre
11 7450 2 1 1 1
91 Mr N.N. Nurmanov
8 1243.5 2 3 1
92 Mr Yurii V. Kulinich
4 826.6 2 2
93 Mr R. Khatkov
3 184.59 2 1
94 Julien Augé
2 98796.5 2
95 Adnan Hawa
14 4884.24 2
96 Mr. Hussin Ka'eed
2 256.98 2
97 Mr Murat B. Dzhanmurzaev
17 366.16 1 4 5 4
98 Ivan Rossi
24 9739.99 1 2 2 1
99 Mr. Adam Shegushev
8 1437.56 1 2 2 1
100 Olivier Peslier
4 154751 1 2 1
101 Julien Grosjean
6 4501 1 1 1
102 Mr Kruglikhin R.
4 373.77 1 1
103 Jose Santiago
16 5086.21 1 2
104 Marcelian Kolmarkaj
5 8381.32 1 1 2
105 Mr Andreas Tapia Dalbark
3 978.57 1 1
106 Mr M.V. Belov
3 215.64 1 1
107 Oisin Murphy
4 9520.39 1 1
108 Patrick Dobbs
8 5184.02 1 1
109 Maikon de Souza
2 16138.9 1
110 Jules Mobian
2 2600 1
111 Damien Morin
1 2600 1
112 Angelika Berg
1 935.38 1
113 mr Liam Doran
2 917.41 1
114 Mr. Rashid Sida
1 130.8 1
115 Mr R.A. Panzhonkov
1 47.44 1
116 Adrie de Vries
27 32277.9 6 3 4
117 Ms N. Nekrasova
17 1171.62 4 1 2
118 Ulrika Holmqvist
7 2417.17 3 1 1
119 Al Moatasem Al Balushi
27 18034.6 2 2 6
120 Valentin Seguy
12 8550 2 2
121 Pierantonio Convertino
16 17371.1 2 1 2
122 Christophe Lamy
5 882.93 2 1 1
123 Ali Khalid Al-Mosallam* (-5kg)
6 3108.15 2 1
124 E.I. Zolotukhin
6 198.38 2 1
125 Clement Cadel
8 3900 2
126 Per-Anders Graberg
9 4450.42 1 2 1
127 Mr Emilien Revolte
5 14750 1 2
128 Mr V.P. Parfuta
4 194.07 1 1 1
129 Adrie De Vries
4 15507.3 1 1
130 Marc Monaghan
7 1369.37 1 1
131 Mr R.T. Sizhazhev
2 71.88 1 1
132 Guedj-Gay Guillaume
8 3000 1
133 Rowan Scott
2 1882.87 1
134 Maikon De Souza
3 987.96 1
135 Mr A.B. Pshikhachev
2 112.13 1
136 Mr. Abdalwahab Nemer
1 87.2 1
137 Mr. Maher Soltan
1 87.2 1
138 Mr K.R. Khamizov
2 47.44 1
139 Mr A.B. Gakaev
1 1
140 Mr Eldar Mugalimov
3 2
141 Mlle Lily Le Pemp
2 1950 1 1
142 Jerome Cabre
1 53889 1
143 F. Veron
3 1500 1
144 Jamie Spencer
2 888.04 1
145 Carlos Henrique
23 666.03 1
146 Rashid Ali Al-Marri* (-3kg)
12 666.03 1
147 Shakir Al Balushi
3 666.03 1
148 Mr A.A. Balagov
8 71.88 1
149 Mr G. Boldyrev
1 1
150 Mr A.A. Kardanov
1 1
151 Mr Amir Pshukov
1 1
152 Ryan Powell
18 2017.37 3
153 Mr Alexandre Gavilan
6 1400 2
154 Robert Tart
8 1027.02 2
155 Mr Yu. Salakhutdinov
4 25.88 2
156 Mr. Mickael Forest
10 1500 1
157 Soufiane Saadi
1 750 1
158 Maxime Foulon
7 700 1
159 Mlle Laurie Foulard
2 700 1
160 Clement Merille
2 650 1
161 MLLE Maryline Eon
1 600 1
162 Ilyes Maghraoui
10 513.51 1
163 Amur Al Rasbi
1 513.51 1
164 Ms Josefin Landgren
3 191.13 1
165 Hanna Mårtensson
2 1
166 Mr A. Parfuta
1 1
167 Ms Emma Nordin
2 116.92
168 Ms Annie Lindahl
2 114.68
169 Louise Arnshed
1 114.68
170 Yacine Ben Djekidel
15
171 Michal Abik
8
172 Mustafa Manav
5
173 Delphine Santiago
3
174 Mr Vincent Chenet
3
175 Abdul Aziz Al Balushi
3
176 Mickael Barzalona
3
177 Maikel Narvaez Bravo
3
178 Mr Roberto-Carlos Montenegro
2
179 Xavier Ziani
2
180 Sebastien Prugnaud
2
181 Saif Al Balushi
2
182 Abdelhakim Lemsoukes
2
183 Amur Al Rasbi
2
184 Lucas Armand
2
185 Mr Ronan Thomas
1
186 Mr Alexey I. Volik
1
187 Anna Pilroth
1
188 Mr Maxime Guyon
1
189 Mickael Barzalona
1
190 Kamil Grzybowski
1
191 Mr Maxim Shvachev
1
192 Hugo Journiac
1
193 Ismail Koyuncu
1
194 ms Cornelia Hartsmar
1
195 Mr Trolley de Prevaux Guillaume
1
196 Daniel Tudhope
1
197 Abdulaziz Jaber Dharman (-5kg)
1
198 Christophe Soumillon
1
199 Stephane Pasquier
1
200 Asad Al Seyabi
1
201 Malin Holmberg
1
202 Mlle Morgane Bernard
1
203 Mr R. Pimonenko
1
204 MLLE AUDE DUPORTE
1
205 MATTHIAS LAURON
1
206 MATHIEU PELLETAN
1
207 EDDY HARDOUIN
1
208 MLLE CORALIE PACAUT
1
209 Wilson Oliver
1