IFAHR Statistics

Top 10 Jockeys For The Year 2021

TOP jockeys - (Total 310 jockeys)

SI No Name Country Races Prize Money 1st 2nd 3rd 4th 5th
1
Mr Myrzabek A. Kappushev
56 19424.1 16 13 7 9 5
2
Tadhg O'Shea
85 234575 16 6 11 3 10
3
Zaid Jabar
27 26200.7 16 5 2 4
4
Mr. Mohammad Yaman Alalabie
28 11508.4 12 7 9
5
Fabrice Veron
78 202541 10 12 7 13 9
6
Szczepan Mazur
72 283890 10 10 10 8 3
7
Mr. Khaldon Hamoud
24 11591.2 10 9 5
8
Mr D.D. Sukhanov
23 21427 10 4 2 3 2
9
Ammar Abdul Aal
23 17716.7 9 6 3 5
10
Mr G.M. Guseinov
24 2718.6 9 4 5 4 1
11
GARY SANCHEZ
35 32453.8 9 4 1 1 7
12
Mr E.V. Tarasov
27 2235.98 8 7 4 4 1
13
Mr. Mohammad Hamaya
24 9852.54 8 6 10
14
Tomas Lukasek
29 686177 8 2 2 1 3
15
Mr Jerome Cabre
59 60029.4 7 12 15 4 7
16
Mr. Molhem Khamis
24 9272.95 7 12 5
17
Mr. Mahmood Sabeh
23 9935.31 7 10 6
18
Mr T.M. Guseinov
28 3802.06 7 10 5 3 1
19
Valentin Seguy
37 24277.9 7 5 5 3 2
20
Fernando Jara
62 99503.5 7 4 4 5 5
21
Mr Maxime Guyon
16 366.75 7 2 3 2
22
Haider Zaidan
18 13474.7 6 7 4 1
23
Mr Olivier Peslier
28 42871.6 6 6 7 3 1
24
Mr. Fakher Bakour
19 7699.88 6 4 9
25
Mr Hamzat Sh. Ulubaev
20 7152.45 6 4 2 3 3
26
Mr. Mojhem Al Daabo
14 7368.73 6 3 5
27
Mr Kuban Kushubakov
21 14314.6 6 3 4 4
28
Mr Mirbek Zh. Mamurov
14 4524.62 6 2 2 2
29
Ali Mohammed
26 15096.6 5 7 10 4
30
Patrick Cosgrave
56 100109 5 7 8 4 5
31
Mr Stanislav Nikolkin
23 6964.04 5 5 8 2 1
32
Mrs D. Bidzhiev
16 2359.51 5 5 2 3
33
Mr Ioritz Mendizabal
31 42869.6 5 4 2 2 6
34
Marco Casamento
34 84427.3 5 3 3 4 2
35
Alaa Hasan
9 8733.58 5 3 1
36
Alberto Sanna
33 109337 5 2 5 3 4
37
Mr Nikolay A. Ukhvanov
15 3252.58 5 2 4 2 2
38
Richard Mullen
77 418015 5 1 5 8 5
39
Mr Julien Auge
45 37042.9 4 8 4 6 10
40
Mr Dzhubey T. Avidzba
17 8211.96 4 7 4 1 1
41
Mr Aidamir Shegushev
17 6696.07 4 5 4 4
42
Antonio Fresu
54 141609 4 4 4 5 8
43
Mr. Adam Shegushev
18 2721.22 4 4 3 1 1
44
Mr Emilien Revolte
15 19350.7 4 4 1 2
45
Adrie de Vries
22 89847.2 4 2 2 1 1
46
Ronan Thomas
23 215331 3 7 2 5 1
47
Mr Yuri Yu. Tikhonov
33 4966.59 3 5 6 8 6
48
Saif Al Balushi
65 58225.6 3 5 4 8 10
49
Mr E.I. Bikbaev
26 1139.2 3 4 5 3 7
50
Abbas Muhsen
11 7485.93 3 4 3 1
51
Sam Hitchcott
42 49892.8 3 3 2 2 3
52
Mr Marat Z. Vafin
8 2081.17 3 3 2
53
Mr. Mickael Forest
40 22747.4 3 2 8 4 4
54
Damien Morin
18 1428.8 3 2 1 2 2
55
Bernardo Pinheiro
45 42410.8 3 1 4 1 4
56
Mr A.R. Ishnazarov
10 1778.68 3 1 2 3
57
Saleh Salem Al-Marri* (-5kg)
17 26887.1 3 1 2 1 2
58
Mr A.A. Kardanov
13 1730.95 3 4 3 1
59
Francois Herholdt
16 27003.7 3 3 2
60
Guedj-Gay Guillaume
23 28955.2 3 2 4
61
Mr D. Bolotbekov
8 1138.63 3 2 1 1
62
Soufiane Saadi
31 110403 2 7 2 2 4
63
Mr Jean-Bernard Eyquem
33 27253 2 6 2 3 4
64
Maxime Foulon
22 10227 2 5 4 2 1
65
Ryan Curatolo
36 45951.7 2 5 3 3 3
66
Mlle Laurie Foulard
30 20816.2 2 4 2 3 4
67
Mr. Abdelrahman Mariaty
8 2649.41 2 4 2
68
Mahammad Jabar
11 6113.5 2 4 1 4
69
Rashid Ali Al-Marri* (-3kg)
26 30933 2 3 3 2 1
70
Abdul Aziz Al Balushi
37 30615.2 2 3 2 1 1
71
OLIVIER D' ANDIGNE
15 8628 2 3 1 1 4
72
Mr. Rashid Sida
6 2897.81 2 3 1
73
Mr A. Meimanov
8 897.11 2 3 2
74
Mr Magomet A. Kappushev
8 2375.03 2 2 3 1
75
Mr I.M. Pshukov
15 1257.66 2 2 1 3 4
76
Ms Anastasia Lipen
10 1205.34 2 2 1 2
77
Alejandro Gutierrez Val
19 6133.7 2 2 1 1
78
Dane O'Neill
5 29355.5 2 2
79
Meteb Ali Al-Marri* (-5kg)
22 23575.8 2 1 5 2 2
80
Mr S.V. Goncharov
12 816.55 2 1 3 1 4
81
Mlle Marlene Meyer
22 1475.3 2 1 1 2 2
82
Ali Khalid Al-Mosallam* (-5kg)
15 20917.3 2 1 2 1
83
Husain Abbas
8 4865.87 2 5 1
84
MATTHIAS LAURON
14 4015.3 2 1 3 2
85
Mr. Abdelwahab Alnemer
3 1407.51 2 1
86
Elione Chaves
21 13592.1 2 2
87
Mr Kardanov A.A.
4 575.06 2 2
88
Mlle Lily Le Pemp
8 712 2 1
89
Mr Yurii V. Kulinich
17 4173.81 1 5 4 4 1
90
Mr Murat B. Dzhanmurzaev
22 2116.25 1 5 3 5 6
91
Hugo Lebouc
30 33180.9 1 5 1 3 3
92
Sandro Paiva
47 30904.2 1 3 3 5 2
93
Harry Bentley
22 22103.3 1 3 1 1
94
Antoine Werle
37 20020.9 1 2 9 2 2
95
Mr A.S. Gasanov
15 784.15 1 2 3 4 1
96
JP Guillambert
30 46102.1 1 2 3 4
97
Mr A. Crastus
25 2384.6 1 2 1 6 1
98
Mr. Husin Kaeed
4 2732.22 1 2 1
99
Jesus Rosales
36 20456.4 1 2 3 2
100
Ali Ata
6 3119.13 1 2 3
101
Khalid Al Balushi* (-5kg)
16 11752.9 1 2 1
102
J. Auger
4 13.4 1 2
103
Mr A.N. Andreev
11 284.77 1 1 4 2
104
OMAR WAHEED
7 3368.67 1 1 2 3
105
Carlos Henrique
20 15204.1 1 1 2 1 1
106
HUGO MOUESAN
14 2905.5 1 1 2 1 1
107
Enad Aid
5 2869.61 1 1 2 1
108
E.V. Belozertsev
7 2141.55 1 1 2
109
Clement Cadel
19 9906.2 1 1 1 5 1
110
Faleh Bughanaim
24 29522.2 1 1 1 2 7
111
Mr O.M. Shabalkin
4 943.11 1 1 1 1
112
Maxime Guyon
7 311608 1 1 1
113
Mr Alexandre Gavilan
17 2915.2 1 1 3 2
114
Mohammed Khalaf
4 2370.54 1 1 2
115
Mr R. Semyonov
3 372.87 1 1 1
116
Jim Crowley
3 47115.2 1 1
117
Al Moatasem Al Balushi
5 3004.89 1 1
118
Mr. Adnan Ebrahim
2 1407.51 1 1
119
Connor Beasley
24 27252.1 1 6 3 2
120
Abdullah Atif
9 3742.97 1 3 5
121
Jose Santiago
38 13810.9 1 1 1 3
122
Mr A. A. Ivanskoi
3 828.1 1 1 1
123
Mr P.Yu. Suntsov
6 255.33 1 1 1
124
Mr K.R. Khamizov
3 818.9 1 1 1
125
Ms M. Kolesnikova
3 185.17 1 1 1
126
Mr Christophe Soumillon
7 77.5 1 1 1
127
Mr. Abdelrahman Ghazia
2 662.35 1 1
128
Mr Barzalona Mickael
3 515 1 1
129
Clement Merille
9 1210.2 1 2 2
130
Patrick Dobbs
5 11319.2 1 1 1
131
CLARA CORNET
2 8400 1 1
132
Mr Alexander V. Ivanskoi
3 862.6 1 1
133
Carlo Fiocchi
2 3987.59 1
134
Ms. Sophie Ralston
1 2215.41 1
135
Mark Crehan
1 2215.41 1
136
Mr V. Kozlov
1 575.07 1
137
Mr. Mohammad Qalaa
1 413.97 1
138
Gerald Avranche
27 18769 3 4 1
139
Michael Forest
22 9374.34 3 1 2 2
140
Mohammad Saleh
4 1241.91 3 1
141
Mr M.V. Belov
6 445.1 3 1 2
142
Ali Salman
4 1746.71 3 1
143
Mr V.P. Parfuta
4 1104.13 3
144
Mr. Esam Al kurdie
7 2980.61 2 5
145
Ali Mahdi
9 3119.14 2 3 4
146
Mr A. Shikov
12 1012.11 2 3 1 4
147
TOM PAUQUET
5 7 2 1
148
Mr A.S. Kozlov
15 1920.72 2 5 3
149
Clement Lecoeuvre
10 6934.37 2
150
Mr. Majed Al Hussin
2 496.76 2
151
Mr. Abdalwahab Nemer
2 496.76 2
152
Ali Badran
10 3368.68 1 5 4
153
Julien Augé
7 138356 1 3 2
154
Mr Serge G. Nikolkin
10 759.08 1 2 3 2
155
Ivan Rossi
19 6914.16 1 2 2 2
156
Mr O.V. Shabalkin
6 514.1 1 1 3
157
Lucas Armand
10 3503.4 1 1 1 2
158
Mr William Smit
10 2904 1 1 1 1
159
Mr R.T. Sizhazhev
3 822.34 1 1 1
160
A.R. Shaihutdinov
6 250.73 1 1 1
161
Mr Gasanov M.
3 84.88 1 1 1
162
Ghofrane Ghrissi
10 5491.68 1 1 2
163
R.R. Shaihutdinov
4 147.22 1 1 1
164
Malin Holmberg
13 4472.66 1 1
165
Mr T. Dzhumaliev
2 570.47 1 1
166
Mr. Hussin Ka'eed
2 413.97 1 1
167
Mr A.Z. Kardanov
2 310.54 1 1
168
Mr Pavel A. Stepakin
2 226.57 1 1
169
Royston Ffrench
48 24940.6 1 2 4
170
F. Veron
13 10.5 1 2 4
171
Jason Watson
10 51941.6 1 2 2
172
Ms D. Krakova
4 74.76 1 1 1
173
MLLE MARIE VELON
3 2801.6 1 1
174
Saleh Efan
2 748.59 1 1
175
Faris Abdul Latif
2 748.59 1 1
176
Taimor Ata
2 748.59 1 1
177
Cristian Demuro
7 1510 1 1
178
Ulrika Holmqvist
1 932.33 1
179
Daniel Muscutt
1 886.16 1
180
Firas Majeed
1 499.06 1
181
Ahmed Hasan
1 499.06 1
182
Ahmed Hamza
1 499.06 1
183
Mr Sh. A. Khatkov
2 345.04 1
184
Mr R. Ruhtin
1 345.04 1
185
Ms K. Tishkova
1 209.32 1
186
Oisin Murphy
1 200 1
187
Mr Imran G. Mardanov
1 46.58 1
188
Delphine Santiago
2 3.2 1
189
Mr Ilgiz R. Saitgaleev
12 276.94 4 2 4
190
Mr I. Hakunov
6 442.8 3 2
191
Mr A.S. Likhanov
4 213.92 2 1
192
Haider Abbas
2 748.6 2
193
ESAM KHALID
2 748.6 2
194
Jordan Plateaux
4 3.6 2
195
Nathan Crosse
12 2889.32 1 1
196
Hector Crouch
6 2889.32 1 1
197
Enad Ayed
2 623.83 1 1
198
Alex Bendjama
2 4.2 1 1
199
Mr Trolley de Prevaux Guillaume
8 3.1 1 1
200
Mr A.A. Sasykulov
2 121.91 1 1
201
Mr Stephane Pasquier
3 22.5 1 1
202
Gabriel Bon
9 2496.37 1
203
Joey Haynes
1 531.7 1
204
Ryan Tate
1 531.7 1
205
PA Graberg
1 427.32 1
206
Amir Fahad
1 374.3 1
207
MOHAMMED ADNAN
1 374.3 1
208
Yosif Fathi
1 374.3 1
209
Mr. Khalid Hamoud
1 165.59 1
210
Mr. Mohammad Hamoud
1 165.59 1
211
Mr. Abdo Ghazia
1 165.59 1
212
Mr. Mahmood zanbea
1 165.59 1
213
Mr R.A. Panzhonkov
1 120.76 1
214
Mr U. Kerimov
1 115.01 1
215
Mr B. Gappoev
1 25.76 1
216
Mr M. Gasanov
2 24.84 1
217
Theo Bachelot
3 7.5 1
218
Mr Franck Blondel
2 2.4 1
219
M. Foulon
1 0.00 1
220
Mr E.E. Pireev
1 0.00 1
221
Killian Leonard
10 1469.11 2
222
KASIM TALIB
2 499.06 2
223
A. V. Storcheus
2 0.00 2
224
Mr A.A. Kainov
4 86.26 1 2
225
Adeline Merou
4 601.4 1 1
226
Mr Vincent Chenet
3 601.2 1 1
227
Mr A. Usenbekov
2 0.00 1 1
228
GREGOIRE LEGRAS
1 1400 1
229
Abdallah Merhi
9 970.81 1
230
Maikel Narvaez Bravo
1 271.93 1
231
Mr. D.G. Terentiev
3 82.81 1
232
Gerald Mosse
3 15 1
233
E. Hardouin
1 15 1
234
BORJA FAYOS MARTIN
7 0.00 1
235
Mr Kruglikhin R.
3 0.00 1
236
Mr Anton Levchenko
1 0.00 1
237
Mr A.Yu. Gasanov
1 0.00 1
238
Mr Alex Chadwick
1 0.00 1
239
Ms Azalia Ahmetvaleeva
1 0.00 1
240
R.A. Ogly
1 0.00 1
241
Jerome Cabre
4 50939.7 3
242
Mr A.N. Kazharov
2 0.00 2
243
MATHIEU PELLETAN
10 700 1
244
Thomas Henderson
2 700 1
245
MLLE Maryline Eon
4 600 1
246
Adnan Hawa
5 559.66 1
247
Issa Al Balushi
11 554.75 1
248
Eoin Walsh
1 265.85 1
249
ms Cornelia Hartsmar
1 194.24 1
250
Mr Azat H. Zakiev
1 0.00 1
251
Mr M.A. Hisamutdinov
1 0.00 1
252
Mr A. Semyonov
1 0.00 1
253
Ms Ksenia Pogrebnova
1 0.00 1
254
Julien Grosjean
7 0.00
255
Anas Al Seyabi
7 0.00
256
Al Moatasem Al Balushi
6 0.00
257
Vaclav Janacek
5 0.00
258
EDDY HARDOUIN
4 0.00
259
Enzo Corallo
3 0.00
260
Riccardo Iacopini
3 0.00
261
Abdulla Rashid Al-Mansoori* (-5kg)
3 0.00
262
Ryusei Sakai
3 0.00
263
Mr F. Lefebvre
2 0.00
264
Vincent Cheminaud
2 0.00
265
Anaelle Mekouche
2 0.00
266
Dylan Alberca-Gavilan
2 0.00
267
Ryan Curatolo
2 0.00
268
Mlle Morgane Bernard
2 0.00
269
KILLIAN TORRES
2 0.00
270
Mr Alexey I. Volik
1 0.00
271
Mr Gregory Benoist
1 0.00
272
Mr Roberto-Carlos Montenegro
1 0.00
273
Mr S. Ruis
1 0.00
274
Mr Anzor Alberdiev
1 0.00
275
Flavien Masse
1 0.00
276
I.M. Pshukov (c)
1 0.00
277
S. Mazur
1 0.00
278
Mr D.I. Kardia
1 0.00
279
A. Lemaitre
1 0.00
280
Mr A.B. Pshikhachev
1 0.00
281
S. Breux
1 0.00
282
Antoine Subias
1 0.00
283
Kerrie Raybould
1 0.00
284
Arnaud Muste
1 0.00
285
Antonio Fresu
1 0.00
286
Samy Le Quilleuc
1 0.00
287
Mlle Clara Ghersi
1 0.00
288
Mlle Lily Le Pemp
1 0.00
289
Yacine Ben Djekidel
1 0.00
290
Ms O. Gorobec
1 0.00
291
Abdelhakim Lemsoukes
1 0.00
292
Shakir Al Balushi
1 0.00
293
NUNO MANUEL LOPES DUARTE
1 0.00
294
Meshaal Abdlatif Al-Mohannadi* (-5kg)
1 0.00
295
MLLE CAMILLE LARRIGADE
1 0.00
296
CARLOS ANDRES LOAIZA
1 0.00
297
ENZO CRUBLET
1 0.00
298
REMI DELAGE
1 0.00
299
MATIS ZITIOU-COLLONGES
1 0.00
300
D. Karpenko
1 0.00
301
MARIO SANNA
1 0.00
302
TRISTAN BARON
1 0.00
303
INES SADAOUI
1 0.00
304
Mr A. Myrzabekov
1 0.00
305
THOMAS TRULLIER
1 0.00
306
Ms Anastasia Suetnova
1 0.00
307
Ms Bogdana Tsukerman
1 0.00
308
FLORAN PRINCE
1 0.00
309
JULES PONNELLE
1 0.00
310
BAPTISTE HOBART
1 0.00