RUSSIA Russian Arabian Horse Breeders Association

RUSSIA Russian Arabian Horse Breeders Association

Phone
+ 7 87922 7-13-16
PO.Box
Shkolnaya Street 2 , Novotersky
Email 1
terkonzavod@mail.ru
Email 2
info@rahba.org
Country
russia
Mobile
+7 (962) 4087611
Website 1
Website 2

OUR CONTACTS

Post Author Avatar
IFAHR
Mrs. Olga Biryukova

RACE CALENDAR All Races

By:-Kazan , RUSSIA
East Star Stakes (Russian Group)
By:-Kazan , RUSSIA
Farewell Stakes (Russian Group III)
By:-Kazan , RUSSIA
Closing Race season Stakes (Russian Group III)
By:-Pyatigorsk , RUSSIA
Closing Race season Stakes (Russian Group III)
By:-Pyatigorsk , RUSSIA
Farewell Stakes (Russian Group III)
By:-Pyatigorsk , RUSSIA
Maiden Race
By:-Pyatigorsk , RUSSIA
Autumn Stakes (Russian Group II)
By:-Pyatigorsk , RUSSIA
Autumn Stakes (Russian Group III)
By:-Moscow , RUSSIA
Autumn Stakes (Russian Group II)

RACE STATISTICS

SI No Name Races Prize Money 1st 2nd 3rd 4th 5th
1
Prescott
by Sunrise Tersk ex Primeta, 2018, male, grey
7 2187.55 6 1
2
Blok
by Karmel de Faust (FR) ex Brezana, 2017, male, chestnut
7 4892.66 5 1 1
3
Dragon Fly Tersk
by Dubai Heros ex Dilogia, 2018, male, bay
7 2691.31 4 1 1
4
Meisi
by Salakhadin ex Morbera, 2018, female, chestnut
5 2863.83 4 1
5
Kassandra Kavkaz
by Dhobiani al Mels (FR) ex Diona, 2018, female, grey
7 5336.62 3 3 1
6
Vronsky
by Senjermen ex Velmona, 2018, male, chestnut
6 6256.73 3 3
7
Straj Tersk
by Arbat ex Stepen, 2018, male, chestnut
7 1561.2 3 2 2
8
Viva Viktoria
by Van Basten ex Vivalda, 2019, female, chestnut
5 1382.46 3 2
9
Legioner
by Karmel de Faust (FR) ex Lizeta, 2017, male, chestnut
5 11144.8 3 1 1
10
Dinamika
by Karmel de Faust ex Djimara, 2018, female, c
6 3894.36 3 1 1
SI No Name Races Prize Money 1st 2nd 3rd 4th 5th
1
Tersk Stud
193 22958.9 31 37 46 37 26
2
Mr Yu.A. Talashchenko
34 3172.65 11 7 5 4 4
3
Mr Eduard Mordukhovitch
28 24101.1 11 6 6 2 1
4
Mr Valentin Buhtoyarov
29 12460.6 9 3 8 6
5
Mr Yu.A. Kondrashov
15 2985.75 8 3 3
6
D.A. Chakshov
28 3931.16 5 3 5 5 4
7
Ms Khasanova S.A.
9 4892.66 5 1 1
8
Mr Ahra Ashuba
18 10128.1 4 6 4 1 3
9
Nadir Farm
16 4679.87 4 4 4 1 1
10
Mr A.O. Osmanov
10 2921.35 4 3 1 1 1

Top 10 Trainers

Click Here To More Seasons
SI No Name Races Prize Money 1st 2nd 3rd 4th 5th
1
Mr Murat Kh. Bayramkulov
46 32566.1 19 13 7 4 2
2
Mr A.V. Yurchenko
31 18358.4 8 7 7 5
3
Mr Vladimir Vasilenko
85 14816 13 15 21 17 13
4
Mr D.I. Mindzhiya
19 10128.1 4 6 4 1 3
5
Mr A.A. Podkuiko
16 8239.85 3 5 4 3
6
Mr R.A. Ruhtin
32 5917.43 5 12 4 4 2
7
Mr Yu.V. Kulinich
19 4873.09 4 5 4 1 2
8
Mr V.V. Storcheus
18 4482.08 3 3 2 2 3
9
Mr Dmitry Avramenko
55 4372.03 10 15 11 13 2
10
Mr V.A. Bochkalov
18 4286.3 1 3 4 2 4
SI No Name Races Prize Money 1st 2nd 3rd 4th 5th
1
Mr Myrzabek A. Kappushev
56 19424.1 16 13 7 9 5
2
Mr D.D. Sukhanov
23 21427 10 4 2 3 2
3
Mr G.M. Guseinov
24 2718.6 9 4 5 4 1
4
Mr E.V. Tarasov
27 2235.98 8 7 4 4 1
5
Mr T.M. Guseinov
28 3802.06 7 10 5 3 1
6
Mr Hamzat Sh. Ulubaev
20 7152.45 6 4 2 3 3
7
Mr Kuban Kushubakov
21 14314.6 6 3 4 4
8
Mr Mirbek Zh. Mamurov
14 4524.62 6 2 2 2
9
Mr Stanislav Nikolkin
23 6964.04 5 5 8 2 1
10
Mrs D. Bidzhiev
16 2359.51 5 5 2 3